Anlatımlı Havlu Kenarı

1 2

Motifimize 12 zincir çekip kapatarak başlıyoruz 5 zincir çekip her trabzanın arasında 2 zincir çekerek 12 tane üçlü trabzan yapıyoruz zincirle beraber 13 trabzan olacak.

  1. sıra da 12 zincir çekip geri dönüyoruz 4. zincire üçlü trabzan yapıyoruz zincirin üzerine 13 tane üçlü trabzan daha yapıyoruz toplam 15 trabzan olacak birinci sırada aralar da çektiğimiz zincirlerin arasına sık iğneyle birleştiriyoruz.

3

2 inci dilim için 10 zincir çekiyoruz ilk dilimin yukarıdan aşağıya 6 trabzan sayıp 7 inci trabzanın üzerine üçlü trabzan yapıyoruz bir zincir çekip bir tane atlayıp diğer trabzanın üzerine tekrar üçlü trabzan yapıyoruz bu şekilde 4 tane trabzan yapıyoruz. 5 zincir çekip alt sırada ki trabzanların üzerine aynı şekilde arada 1 zincir çekerek aynen yapıyoruz. Başlangıçta yaptığımız 10 zincirin içine 14 tane üçlü trabzan yapıyoruz yine sabitliyoruz. 13 dilimi de bu şekilde yapıyoruz.

4 5 6

En son dilim de bir püf noktası var dilimi tamamladıktan sonra geri dönüp 9 trabzanı üzerine sık iğne yapıyoruz 3 zincir çekip ilk yaptığımız dilimin sonuna sabitliyoruz 1 zincir çekip bir trabzan atlayarak üçlü trabzan yapıyoruz tekrar 1 zincir çekip bir trabzan atlayarak bir tane üçlü trabzan yapıyoruz 1 zincir çekip tekrar bir trabzan atlayıp son trabzanın üzerine üçlü trabzan yapıp 5 zincir çekip geri dönüyoruz yanda ki trabzanın üzerine üçlü trabzan yapıyoruz 1 zincir çekip diğer trabzanı üzerine üçlü trabzan yapıyoruz 1 zincir çekip ilk yaptığımız dilimle birleştirerek motifimizi tamamlıyoruz.

( Biraz karışık gibi oldu ama resimlerden de yararlana bilirsiniz inşallah)

7 8 9 10 11

Motiflerin arasın da ki zigzag için:

24 zincir çekiyoruz zincirin başlangıç yerinden 7 zincir sayıp üzerine 1 tane üçlü trabzan yapıyoruz, 1 zincir çekip 1 zincir atlıyoruz 1 tane üçlü trabzan yapıyoruz, toplam 4 tane trabzan yapıyoruz 5 zincir çekip geri dönüyoruz yaptığımız trabzanların üzerine üçlü trabzan yapıyoruz aralar da 1er zincir çekiyoruz. çektiğimiz 24 zincirin içine 14 tane üçlü trabzan yapıp 12 zincir çekip geri dönüyoruz üsten 6 trabzan sayıp aralar da birer trabzan atlayıp bir zincir çekerek 4 tane trabzan yapıp 5 zincirle geri dönüyoruz. Bu şekilde 11 dilim yapıp tersine dönmek için trabzanlarımızın üzerine sık iğne yapıp geri dönüyoruz 12 zincir çekip sondan 7 trabzan sayıp 1 tarbzan yapıp 1 zincir çekiyoruz bu şekilde 4 trabzan yapıyoruz. diğer dilimler gibi aynı şekilde yapıyoruz ve her 11 dilim de yönünü değiştiriyoruz.

Her motifi birleştirirken renkli ipi kesiyoruz yani ayrı ayrı birleştiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir